ÇİM ÇEŞİTLERİ » Diğer Bilgiler » Tohum Seçimi ve Çim Alanı Tesis Etme

 

 

Yerin degerlendirilmesi

Çim ekilecek alanı, toprağın pH derecesini, toprak türünü (kumlu, balçık, gevşek yapılı toprak), drenaj, çevre türü, su kalitesi, tamamen güneş gören alanlar veya kısmi gölgelik alanları ve sulama sistemini gözden geçiriniz.

Toprak testi

Toprağın pH derecesi ideal olarak yaklaşık 6,5 olmalıdır. Şayet pH derecesi farklıysa, bu toprağa uygun gübre kullanınız.

Çim seçimi

Uygun seçim bakım sorunlarını azaltır ve size aradığınız çim alanı sağlar. Önerilerimize uyunuz.

Tohum ekme hazırlıgı

Şayet tohum ekilecek toprağın ıslahına gerek varsa, şimdi tam zamanıdır. Sağlıklı bir çim için en az 10–15 cm kumlu toprak önerilir. Yeri düzeltin ve üstünden multipacker silindir geçirerek tohum yataklarını sıkılaştırın. Toprağın 2.5 cm üstüne gübre atın.

Tohum ekme

Her zaman, ISTA belgesi bulunan ve kaliteli tohumu önerilen oranda kullanınız. Serin iklim çimi ilkbaharda ve sonbaharda, sıcak mevsim çimi ise yazın ekilmelidir. Seçmiş olduğunuz tohum karışımını tohum saçma veya yarık tohum ekicisi kullanarak ve düşey olarak iki yönde serpin. Hafifçe tırmık çekin veya tohumu toprağa iyi temas etmesi için toprağın 0.5 cm içine ekin. Tohumun toprağa iyi temas etmesi için silindir geçirme işlemi isteğe bağlıdır.

Tohum ekme sonrasıyla ilgili ipuçları

Tohum yataklarını tüm tohumların çimlenmesine kadar nemli tutun. Çim çıkış sonrası buharlaşma ve solunuma bağlı olarak sulamayı her 1-2 günde bir kez yapın fakat, tüm kök sisteminin ıslak olmasını sağlayınız. Çimin yan filizler vermeye başlaması ve 10 cm.’ye ulaşması üzerine biçim işlemine başlayın. Biçme makinesinin bıçaklarını keskin tutunuz ve önerilen yükseklikteki yaprağın 1/3’ünden fazlasını asla kesmeyiniz. Doğru sulama ve iyi bir gübreleme programı size çok sağlıklı ve kaliteli çim sağlayacaktır.

 

 

 


» İklim Haritası

» Tohum Seçimi ve Çim Alanı Tesis Etme

» Çim Hastalıkları

» Terimler Sözlüğü

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında soru ve önerilerinizi bizlere mesai saatleri içerisinde aşağıdaki iletişim numaralarımız ve e-posta adresimizden ulaşatırabilir, ayrıca iletişim sayfamızdan, iletişim formumuz direk mesaj gönderebilirsiniz.

Telefon (0242) 340 50 55 (pbx) 
Faks (0242) 340 63 64
E-Posta infoantalya@semillasfito.com